Zvezdani fudbaler Cristiano Ronaldo možda još nije pogodio gol na Euru 2024 – ali to nije zbog nedostatka pokušaja.
Ronaldo se nije upisao u semafor od svoja tri udarca u gol u pobjedi Portugala nad Češkom 2-1 u utorak i jedan je od četiri igrača koji su imali ukupno pet pokušaja, zajedno sa Francuzom Marcusom Thuramom, Gruzijcem Georgesom Mikautadzeom i Christianom Eriksen iz Danske.
Bio je to turnir za rane – i kasne – golove do sada, sa šest od 34 postignuta u prvih 15 minuta, a 14 u prvih pola sata. Već su četiri gola postignuta nakon 90 minuta.
Sa zdravim prosjekom od 2,84 gola po utakmici, ili jednim na svaka 32 minute, samo pet od 24 tima nije uspjelo pronaći leđa u mreži u svojim prvim utakmicama.
Albanac Nedim Bajrami postigao je najbrži gol u istoriji Eura nakon 23 sekunde protiv Italije, iako je njegova ekipa na kraju izgubila sa 2-1.
Portugal je vodio po broju posjeda sa 69 posto, dok je domaćin Njemačka bila isto tako dominantna sa 68 posto dok je savladala Škotsku sa 5-1.
Najveću preciznost dodavanja imaju Nijemci sa 94 posto, predvođeni njihovim 21-godišnjim napadačkim veznim Jamalom Musialom, koji je izvršio 100 posto od svoja 33 dodavanja saigračima.
Srbija je ostvarila najveći broj susreta sa 20 u svom porazu od Engleske rezultatom 1-0, što je cifra koju je pratila Turska u svojoj ogromnoj pobjedi nad Gruzijom od 3-1.
Dva igrača su ostvarila dvije asistencije u prvom kolu utakmica, napadač Rumunije Dennis Man koji je pobijedio Ukrajinu sa 3-0 i, što je možda još iznenađujuće, holandski defanzivac Nathan Ake u pobjedi nad Poljskom od 2-1.
Turska je imala najviše šuteva na gol kao tim sa 22, jedan više od Holandije, a imala je i najviše očekivanih golova (xG) – mjera za to koliko su njihove šanse bile obećavajuće – sa 2,62.
Najefikasnija ekipa bila je Njemačka, koja je zabila pet puta sa xG od 2,04, a najrasipnija je bila Hrvatska, jer ih je Španija držala bez golova u porazu od 3-0 uprkos xG od 2,27.
Češki golman Jindrich Stanek bio je najzauzetiji između stativa, ostvarivši sedam odbrana, jednu više od Holandije Barta Verbruggena.
Četiri igrača su trčala brzinom većom od 35 kilometara na sat (21 milja na sat), a predvodi ih napadač Rumunije Valentin Mihaila (35,9 km/h, 22,3 milja na sat).
Belgijanac Jeremy Doku (35,3km/h, 21,9mph), Rasmus Hojlund (35,3km/h) iz Danske i kapiten Francuske Kylian Mbappe (35,2km/h, 21,8mph) bili su ostali.
Nijedan igrač nije prekrio više trave od srpskog veziste Sergeja Milinković-Savića, koji je trčao 13,9 km (8,6 milja) protiv Engleske.