– Sjedinjene Američke Države će upotrijebiti sva sredstva koja su nam na raspolaganju protiv onih koji Miloradu Dodiku pomažu u korupciji i omogućavaju mu da iskorišćava narod Republike Srpske za vlastitu korist. Ovo je juče rekao portparol Ministarstva finansija SAD-a Matthew Miller komentarišući nove sankcije te države protiv sedam kompanija i dvije osobe zbog povezanosti sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i njegovom porodicom.
On je poručio da SAD osuđuju Dodikova ustrajna nastojanja da naruši regionalne mirovne okvire koji su donijeli stabilnost i bezbjednost Bosni i Hercegovini. Milorad Dodik, koji je stavljen na listu Sjedinjenih Američkih Država, iskoristio je svoj službeni položaj za gomilanje ličnog bogatstva kroz kompanije povezane s njim i njegovim sinom Igorom Dodikom.
Ulagali u pogrešne lobiste
– Igor i Milorad su ove godine izvršili svoju kontrolu nad visokim dužnosnicima vlade BiH kako bi manipulisali nacrtom državnog budžeta BiH kako bi se ugovor na državnom nivou mogao dodijeliti subjektu u Dodikovoj mreži izvan konkursne procedure. Dodik je i dalje destabilizirajući akter u regiji. Njegov nedavni prijedlog o “razdruživanju” Republike Srpske od BiH nastavlja njegovu očito antidejtonsku aktivnost i prijeti miru i stabilnosti regije, zaključio je Miller.
Ono što je interesantno je da je na udaru američkog Ministarstva finansija i kompanija koja je zadužena za servis i podršku poreskim obveznicima koji imaju fiskalne kase. Konzorcijum firmi Sirius 2010, Aero centar krila i Mikroelektronika izabran je za operatora fiskalnog sistema Republike Srpske u decembru prošle godine.
Sirius 2010 se godinama povezuje sa Prointerom koji se dovodi u najužu vezu sa Igorom Dodikom. Prema pisanjima medija, Sirius je kćerka-firma Prointera, njegova filijala, pokriće prilikom prijavljivanja na tendere. Naime, zahvaljujući Siriusu, stiče se utisak da Prointer ne dobija sve tendere na koje se prijavi. Godinama se nezvanično tvrdi da iza Siriusa i Prointera stoji isti vlasnik, ali to nije moguće formalno potvrditi iz zvaničnih poslovnih registara.
Postavlja se pitanje da li će zbog ovih sankcija biti ugrožen i fiskalni sistem Republike Srpske. Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je moguć i takav razvoj scenarija. Pavlović dodaje da je Republika Srpska očigledno godinama ulagala u pogrešne lobiste.
– Nevjerovatno je da niko od lobističkih advokatskih kompanija koje finansira Republika Srpska u Americi nije skrenuo pažnju ljudima iz Republike Srpske na posljedice koje stavljanje na crne liste mogu da prate. Očigledno je da je američka administracija povukla i taj segment koji je vezan za poslovanje finansijskih institucija u BiH, izjavio je Pavlović.
Kompanija Sirius 2010 lani je ostvarila dobit od 2,1 milion KM na prihode od 17,7 miliona KM. Dostupne brojke pokazuju da je Sirus lani imao daleko više posla nego u 2022. godini jer je dobit ove kompanije u 2022. bila za 901.117 KM manja, odnosno na prihod od 5,4 miliona KM ostvarena je dobit od 1,2 miliona KM.
Firme koje su sankcionisale Sjedinjene Američke Države u najskorijem roku mogu očekivati gašenje računa. Ovim će biti onemogućeno zakonito poslovanje Prointer ITSS, Infinity International grupe, K-2 Audio Company, Kaldera Company, Sirius 2010 i televizije Una World.
Ubjedljivo najviše računa ima firma Prointer ITSS i to čak 30, slijede Kaldera Company koja ima 17, Sirius 2010 koji ima 13 računa, K-2 Audio Company i Una World koji imaju po sedam, te Infinity International koji ima pet računa.
– Dugo se najavljivalo da se priprema nova crna lista koja će obuhvatiti pojedince i kompanije i gotovo da nije iznenađenje da se pojavila, ali iznenađenje je to ko se našao na listi i razlog – povezanost sa porodicom Dodik i narušavanje funkcionisanja institucija i koruptivne radnje. Žestok je ovo udar, ali i opomena šta sve može snaći one koji se mirno razdružuju i osporavaju suverenitet dejtonske BiH. SAD su ovim činom poslale jasnu poruku da je BiH njihovo dejtonsko čedo i da Ambasada u BiH nije slobodni strijelac, što su joj pokušali u omalovažavanju podmetnuti domaći politički akteri, kazala je politički analitičar Tanja Topić.
Forto traži informacije
U januaru ove godine ministar saobraćaja i komunikacija BiH Edin Forto potpisao je ugovor za nabavku opreme za digitalizaciju javnog servisa. Nosilac konzorcijuma firmi koje su potpisale ugovor s državom BiH bio je Momčilo Đukić, koji je predstavljao firmu Sirius 2010. u Konzorciju je bila i firma Odašiljači i veze iz Zagreba, a posao je vrijedan 25,8 miliona KM bez PDV-a.
Forto je tada poručio da je tender dobio onaj koji je poslao jedinu kvalificiranu ponudu, te da bi volio da je bila veća konkurencija. Međutim, radi se o specifičnoj opremi za koju je potrebna dozvola, sa kojom ne radi veliki broj kompanija.
S obzirom na novonastale okolnosti, ministar Forto je Komisiji za praćenje provođenja projekta digitalizacije naložio da se dostavi izjašnjenje Konzorcijuma o tome da li je u skladu sa potpisanim ugovorom u stanju realizovati opšte i posebne uslove iz tenderske dokumentacije, te da sačine cjelovit izvještaj o provođenju projekta. O detaljima ovog izvještaja, sa mišljenjima relevantnih institucija, biće informisan Savjet ministara Bosne i Hercegovine.
Ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić smatra da su nove crne liste atak na Republiku Srpsku koja, kako kaže Nešić, zagovara poštovanje ustavnog poretka u BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma.
– Očigledno na djelu imamo nasilje svjetskih moćnika koji ne birajući ni sredstva ni metode žele da sankcionišu ili da ukrote Republiku Srpsku i njene zvaničnike. Ma kakve sankcije bile i ma ko se nalazio na njihovim crnim listama, mi nećemo odustati od Republike Srpske, kazao je Nešić.